Gençleştiren ve Enerji Veren Güç: Koenzim Q10

Koenzimin güçlü etkileri ile tanışmaya ne dersiniz?

Eminim pek çoğunuz bu ismi özellikle kremlerde oldukça sık duymuşsunuzdur.Çünkü özellikle cilt bakım ürünlerinde baş tacı olan bu bileşik oldukça güçlü bir antioksidan ve cilt yenileyici etkiye sahip.Ama tabiki biz sadece bununla ilgilenmiyoruz pek çok hastalığa karşıda oldukça etkili kendisi. Önce biraz koenzimi tanıyalım isterseniz; coQ10

İnsan ve hayvanlarda doğal olarak sentezlenebilen yağda çözünen vitamin benzeri bir bileşik olup canlıya enerji vermekle görevlidir.  Kısaca bu şekilde tanımlasak da olayın özü sadece enerjide bitmiyor gelin bakın daha ne kadar güzel etkileri var:

 

pexels-photo-720815.jpeg

Enerji demişken önce enerjisinden bahsedelim. Tükettiğimiz gıdaları enerjiye çevirmekle görevli olduğu için diyet yapan kişilerde veya mevsimsel geçişlerde hissettiğimiz kronik yorgunluklarda ekstra enerji kazanımı sağlamak adına oldukça güzel bir takviye.

 

  • Oldukça güçlü bir antioksidan olduğu için özellikle kalp ve kardiyovasküler sistem üzerine olumlu etkileri bulunmakta. Kalp krizi geçiren bireylerde ek olarak kullanıldığında hayat kalitesinin arttığı ve tekrar kalp krizi geçirme riskinin azaldığı görülmüş. Bununla birlikte kalp yetmezliği olan bireylerde ise vücutta oluşan ödemlerin atımını kolaylaştırıp kişinin hareket etme potansiyelini arttırdığı gözlemlenmiş.
  • Yüksek tansiyon hastalarında yapılan bir çalışma ise olumlu sonuçlanmış yeterli sodyum alımı ile birlikte tansiyon normal seviyelerde seyretmeye başlamıştır.koenzim-q10-nedirYüksek kolesterol şikayeti olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmalarda kişilerde koenzim Q10 eksikliği belirlenmiş. 53 kişilik erkekten oluşan bir gruba 2 hafta boyunca koenzim Q10 takviyesi verilmiş ve bu 2 haftanın sonunda kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyelerinde ortalama %12.7 azalma tespit edilmiş.
  • Bazı kanser hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda ise tümörlerin yayılmasını engellediği  ve boyutlarını küçülttüğü gözlemlenmiş.

pexels-photo-774866.jpeg

Koenzim hücre yenilenmesinde ve canlılığını korumasında oldukça etkili bu nedenle cilt yenilenmesi ve kırışıklıkların azaltılması için üretilen pek çok dermotolojik üründe yer almaktadır.

 

 

  • Konstantrasyon ve dikkat eksikliği gibi sorunlarda da kullanılabilmektedir.
  • Yeterli çalışma olmasa da erkeklerde sperm hareketliliğini ve kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar olmuştur. Bununla bilikte AIDS  gibi hastalıklarda bağışıklığın güçlenmesi amacı ile ve migren tedavisinde de kullanılmaktadır.

Koenzim Q10  vücut tarafından salgılanıyor fakat yaşla birlikte üretimi de azalıyor tabiki amaaa panik yok! Yediklerimizle  alabildiğimiz gibi takviye edici gıda olarak da alabiliyoruz. Bu sayede bu harika bileşikten daha fazla yararlanabiliyoruz.  Günlük alım miktarı tam olarak netleşmemiş olsa da aşırı ek olarak alınmadığı sürece herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunmamakta. Ancak bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir veya etkisini azaltıcı etkisi bulunabilir o nedenle; kan sulandırıcı ilaç, kemoterapi ilaçları veya tansiyon ilacı gibi ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktor gözetiminde almanız gerekiyor.

Koenzim Q10 içeren besinler:

pexels-photo-533325.jpeg

En çok kırmızı et ürünlerinde ve sakatatlarda bulunuyor bununla birlikte tavuk etinde de bulunmakta

Somon ve ringo gibi yağlı soğuk deniz balıklarında da iyi miktarda bulunuyor.

 

Az miktarda da olsa: Yer fıstığı, şam fıstığı, badem gibi yağlı tohumlarda bununla birlikte brokoli ve karnabahar gibi sebzelerde de bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: